Udar cieplny

.

CO TO JEST UDAR CIEPLNY?

Zwierzęta, w odróżnieniu od ludzi, nie mają możliwości schłodzenia organizmu przez pocenie się. Mają one gruczoły potowe tylko na opuszkach łap, a głównym sposobem obniżenia temperatury ich ciała jest dyszenie. Dlatego w warunkach narażenia na bardzo wysokie temperatury często dochodzi u nich do udaru cieplnego. Temperatura ciała wzrasta powyżej 40ºC i pojawiają się zaburzenia krążeniowo-oddechowe. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego ważne aby szybko zareagować i pomóc zwierzęciu.

KTÓRE ZWIERZĘTA SĄ SZCZEGÓLNIE NARAŻONE NA WYSTĄPIENIE UDARU CIEPLNEGO?

W warunkach ekstremalnie wysokich temperatur każde zwierzę jest narażone na wystąpienie udaru cieplnego, jednak szczególnie dotyczy to następujących sytuacji:

– zwierzęta starsze

– psy i koty otyłe

– zwierzęta dotknięte chorobami układu krążenia i układu oddechowego

– psy ras brachycefalicznych (np. buldogi, boksery, mopsy, pekińczyki) ze względu na ich mniejszą zdolność do schładzania się poprzez zianie

– zwierzęta o bardzo gęstej, długiej sierści

– zwierzęta bezwłose (koty: sfinks, devon rex, psy: grzywacz chiński) poza ryzykiem wystąpienia u nich udaru cieplnego narażone są również na poparzenia skóry, dlatego ważne jest aby w okresie intensywnego nasłonecznienia chronić ich skórę kremami z filtrem.

JAKIE SĄ OBJAWY UDARU CIEPLNEGO U ZWIERZĘCIA?

Objawów udaru cieplnego jest bardzo wiele i nie zawsze pojawiają się wszystkie jednocześnie. Najbardziej charakterystyczne są:

– gwałtowne zianie,

– suche wargi, dziąsła i język, często o ciemnoczerwonym lub sinym kolorze,

– nieregularny i płytki oddech,

– szybki i słabo wyczuwalny puls,

– temperatura ciała powyżej 40ºC,

– wymioty,

– biegunka,

– drgawki,

– osłabienie, a nawet utrata przytomności.

JAK CHRONIĆ PUPILA PRZED WYSTĄPIENIEM UDARU CIEPLNEGO?

– zapewnij zwierzęciu stały dostęp do świeżej, chłodnej wody (ważne, żeby nie była zbyt zimna),

– na dłuższe spacery wychodź z psem wcześnie rano lub wieczorami,

– nie zmuszaj psa do większej aktywności na spacerze (bieganie, skakanie)

– zapewnij psu możliwość swobodnego ziania na spacerze – nie zakładaj zbyt ciasnego kagańca

– ogranicz spacery po rozgrzanym asfalcie

– PAMIĘTAJ RÓWNIEŻ O BEZDOMNYCH PSACH I WOLNO ŻYJĄCYCH KOTACH ORAZ INNYCH ZWIERZĘTACH – POSTAW IM MISKĘ ZE ŚWIEŻĄ WODĄ W ZACIENIONYM MIEJSCU

– NIGDY NIE ZOSTAWIAJ PSA W SAMOCHODZIE!!!

CO ZROBIĆ JEŚLI U ZWIERZĘCIA POJAWIĄ SIĘ OBJAWY UDARU CIEPLNEGO?

Po pojawieniu się pierwszych objawów udaru cieplnego jak najszybciej przenieś zwierzę w zacienione miejsce i jeśli jest taka możliwość to zapewnij ruch powietrza (włącz wiatrak lub klimatyzator). Następnie połóż na kark i głowę psa oraz w okolicę pach i pachwin kompresy z mokrego ręcznika (zmoczonego w chłodnej, nie lodowatej wodzie). Jeśli zwierzę jest w stanie się napić podaj mu chłodną świeżą wodę. Jak najszybciej przewieź zwierzę do lekarza weterynarii, gdzie otrzyma fachową pomoc.

.

.